Nya medarbetare

Babygruppen växer så att det knakar vilket medför att vi ständigt söker nya medarbetare. Nedan listas de tjänster/personer som vi söker just nu. Om den tjänst som du anser passar just dig inte finns med på listan går det alltid bra att skicka en spontanansökan. Just nu söker vi:

Lediga tjänster:

Swilkenbridge Group söker säljare

Vi älskar försäljning.

Swilkenbridge Group arbetar med försäljning i alla dess former. Vi fokuserar på våra kunders kunder och på att göra de bästa affärerna. För oss är passion, professionalism och ödmjukhet viktiga byggstenar i skapandet av långsiktiga vinster; för våra kunder och för oss själva. Vi sätter kompetens och affärsmannaskap i centrum, och när en kund tänker på Sveriges bästa säljare, ska de tänka på Swilkenbridge Group.

Vi tycker att det ska vara roligt med försäljning! Därför är ord som inställning, entusiasm, lyhördhet och arbetsglädje viktiga för oss.

Att arbeta inom Swilkenbridge Group förutsätter en positiv attityd gentemot löpande träning och att man som medarbetare prestigelöst bjuder på sina egna erfarenheter till sina kollegor. Men, det innebär också att man inte drar sig för att be om hjälp/träning när man kört fast. De kvalitéer som är extra viktiga för oss när vi söker ny personal, och som står att finna hos alla våra medarbetare är passion, professionalism och ödmjukhet. Swilkenbridge Group använder det operativa säljstyrningsverktyget Art of Sales för att strukturera och effektivisera vår organisation och försäljningsprocess.

De rutiner och den arbetsmetodik som ingår i Art of Sales och som vi bygger vår verksamhet kring, är baserad på erfarenheter från framgångsrika försäljningsorganisationer i 12 länder de senaste 20 åren. Genom att leva med utgångspunkt i Art of Sales, bygger vi en värdestyrd, tydlig och effektiv organisationsstruktur, där alla medarbetare får det utrymme och den träning som de behöver för att bli ännu bättre säljare. Vi driver ett målfokuserat ledarskap där varje medarbetare känner att de får en relevant utveckling och en belöning som motsvarar det arbete som de utför.
Just nu söker vi en erfaren säljare för ett uppdrag hos vår kund Babygruppen Online Sverige AB. Det är ett kvalificerat uppdrag med fokus på sponsorskapsförsäljning till företag som vill nå en svår, men ytterst attraktiv målgrupp – den gravida kvinnan och hennes familj.

Lite om personen vi söker:
Vi tror Du har erfarenhet av en graviditet, antingen genom Din partner eller Din egen. Vi tror också att Du har erfarenhet av medieförsäljning i någon form, men framförallt att Du har arbetat med försäljning och presterat utmärkta och utmärkande resultat. Du är passionerad i ditt yrkesutövande, har en professionell inställning och är ödmjuk inför nya utmaningar och uppgifter.

För att söka tjänsten, skicka ett mail med bifogat CV till:
rekrytering@swilkenburn.se

För mer information om Swilkenbridge Group och Babygruppen:
www.swilkenbridgegroup.se
www.swilkenburn.se
www.babygruppenonline.se

Franchisetagare i hela Sverige
Nu söker vi drivna personer som vill bidra med sin kunskap och energi till Babygruppens kurser, främst utanför Stockholm. En fördel är om du är barnmorska eller barnsjuksköterska, men det är absolut inget krav.

Som franchisetagare får du:
- en gedigen utbildning
- nära kontakt med blivande föräldrar
- ett fritt, roligt och utvecklande arbete som kan kombineras med din ordinarie tjänst
- möjligheten att få en bra inkomst på endast en kurs i månaden
- kontinuerlig support och stöd från ledningen

För att du ska kunna koncentrera dig på rollen som kursledare erbjuder Babygruppen en färdig lösning med hemsida, kundbokningssystem, IT-support och administration.

Vem söker vi?
Vi tror att du brinner för att förmedla kunskap till blivande föräldrar och du tilltalas av att driva en egen verksamhet.  Du är utåtriktad, driven och ställer höga krav på dig själv.

Är du rätt person?
Tveka inte att höra av dig till oss om du vill veta mer. Maila gärna CV och ett personligt brev.

Skicka din ansökan till: carl@babygruppen.se eller ring 070 – 751 89 86

Med vänlig hälsning,

Carl Plogbäck
Ansvarig för kursverksamheten

Samarbeten

Vi på Babygruppen brinner för entreprenörskap, nya innovativa idéer och affärsutveckling. Vi vet att tillsammans blir vi starkare så om du är ett företag eller en privatperson som har en idé, produkt eller tjänst där du behöver vår hjälp, eller där vi behöver din hjälp så ska du kontakta oss omgående. Skicka ett e-mail till tobias@babygruppen.se eller slå en signal på 070-440 06 39 och berätta mer.

Med vänlig hälsning,

Tobias Meschke
Ansvarig för affärsutveckling